Tahák na češtinu

tahak-pro-reseni-zaludnosti-cestiny

 

Čeština a její záludnosti. Nejčastější problémy, na které narážím při korekturách. Perličky, jazykové vtípky atp.


MIMO nebo KROMĚ?

Slova mimo i kromě mají podobný význam. Obě můžeme použít jako příslovce. Obě jako předložku. Proč se tedy jimi zabývat? Zatímco s předložkou kromě nebývá problém, mimo bývá použito ve špatné vazbě. Běžně používáme věty jako Jak to má být Jenže… S 2. pádem se pojí pouze předložka kromě. Když použijete mimo, měli byste ji spojovat se 4. pádem. Výše …

MIMO nebo KROMĚ? Pokračovat ve čtení »

SLEVA a SLEVIT, ale ZLEVNIT

Pokud svou službu nebo produkt zlevňujete, poskytujete slevu. Nebo také slevíte něco z ceny. Ve všech případech jde o to, že bude produkt nebo služba levnější ;). Slevy vyjádřené číselně Sleva může být třeba 20% [dvacetiprocentní] nebo 20 % [dvacet procent] (víc o číslech a veličinách nebo značkách tady). ALE POZOR! Nebo můžete napsat, že je něco zlevněno o 20 % [o …

SLEVA a SLEVIT, ale ZLEVNIT Pokračovat ve čtení »

„Nečeské“ VĚTNÉ VAZBY

Z jiných jazyků, ale i pouhou nedbalostí, se do češtiny dostávají podivné větné vazby. Často se, ať v mluveném nebo psaném projevu, setkávám s tvary: V poslední době mě asi nejvíc zarazila formulace v jednom inzerátu, kde psali „vyzkoušejte ochutnat“ ve významu ochutnejte. Zvlášť v profesních textech nebo v překladech, ke kterým použijete překladač, si dejte záležet na tom, abyste text upravili, …

„Nečeské“ VĚTNÉ VAZBY Pokračovat ve čtení »

Nadbytečné hromadění významově podobných slov, tzv. PLEONASMUS

Sice „se to používá“, ale není to to pravé. Co? Taková slovní spojení jako• hospitalizovat v nemocnici (hospitalizovat = umístit pacienta do nemocnice)• pěší chůze – je-li to chůze, je vždy pěší 😉• původní originál – když je to originál, je to původní A samozřejmě také hodně rozšířený dárek zdarma.Když je to dárek, je to vždycky …

Nadbytečné hromadění významově podobných slov, tzv. PLEONASMUS Pokračovat ve čtení »

SHLÉDNOUT nebo ZHLÉDNOUT

Kdy napsat shlédnout a kdy zhlédnout? S a Z na začátku slov jsou poměrně často problémem, ale v tomto případě je to jednoduché. Shlédnout Pokud se díváte ze shora dolů (např. z rozhledny, z věže), na to, co je dole shlížíte. Zhlédnout Jestliže chcete říct, že jste viděli nějaký film, divadelní představení nebo výstavu, pak jste je zhlédli. Zhlédnout se Zhlédnout se …

SHLÉDNOUT nebo ZHLÉDNOUT Pokračovat ve čtení »

PTÁT SE nebo KLÁST OTÁZKY, POKLÁDAT OTÁZKY

K tomuto nadpisu vlastně není moc co dodat..Buď se někoho na něco ptáme, nebo můžeme někomu položit otázku. Otázky v tom případě klademe nebo pokládáme. Formulace „budu se vás ptát se na otázky“ se v poslední době sice vyskytuje téměř v každém rozhovoru, ale rozhodně není v pořádku.

GYMNÁZIUM nebo GYMNASIUM?

Je čas přijímacích zkoušek a mnoho žáků se hlásí na gymnázia. Školy mají své oficiální názvy, ale při běžném psaní se možná rozhodujete, jestli je správně gymnázium nebo gymnasium. Která varianta je správně? Obě. Jen gymnázium je tvar základní, stylově neutrální, kdežto gymnasium má dnes již archaický nádech. Při psaní si tedy vyberte podle toho, jaký …

GYMNÁZIUM nebo GYMNASIUM? Pokračovat ve čtení »

VYJÍMAT, ale VÝJIMKA, VÝJIMEČNÝ, VÝJIMEČNĚ

Výjimka není jímka s předponou vy ;). Jak došlo k přesunu délky je na dlouhé povídání, tak si to odpustím. Ale pokud to někoho z vás zajímá, vysvětlivku tohoto jevu najdete např. tady. Podobně vznikla také výšivka od vyšívat, výčitka od vyčítat nebo výhybka od vyhýbat. Protože u těchto slov je to jasné, třeba zafungují jako pomůcka pro psaní …

VYJÍMAT, ale VÝJIMKA, VÝJIMEČNÝ, VÝJIMEČNĚ Pokračovat ve čtení »

Velikonoce a velikonoční svátky

Blíží se Velikonoce a další související svátky a možná chystáte k této příležitosti speciální nabídku. Nezapomeňte pak, že jsou velikonoční svátky, ale Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek atp. 😉

JI nebo JÍ?

Chcete ji vidět, něco jí dát nebo o ní s někým mluvit? Není podstatné, o kom je řeč, ale to, že jde o tvary zájmena ona v jednotném čísle. 😉 Kde psát krátké ji a kde dlouhé jí? Případně ni nebo ní? Krátce (ji, ni) jen ve 4. pádu. Pokud si nechcete přeříkávat pádové otázky, pište krátké ji/ni tam, kde si můžeme …

JI nebo JÍ? Pokračovat ve čtení »