Exonyma

Víte, co to jsou exonyma?

Znala jsem synonyma (různá slova se stejným významem), homonyma (stejná slova s různým významem), antonyma (slova s opačným významem), ale exonyma ne. A přitom je, stejně jako mnozí z vás, běžně používám

Exonyma jsou totiž počeštěné zeměpisné názvy států a jiných správních útvarů, moří, řek, hor, měst, obcí, ale i obyvatelských skupin …

Společná historie dala vzniknout mnoha počeštěným názvům sousedních zemí i míst v nich. Exonyma jsou názvy Rakousko, Švýcarsko, ale i Štýrský Hradec – české jméno pro rakouské město Graz, Solnohrad pro Salzburk a další a další.

Některá z nich snadno najdete na internetu obecně, nebo na Wikipedii.

Pokud ale chcete mít jistotu, že používáte oficiální exonymum, můžete využít slovník exonym, který spravuje Český úřad zeměměřičský a katastrální. Ve slovníku jsou počeštěné názvy dokonce pravopisně aktualizované.


Chcete vědět, jak řešit různé záludnosti češtiny? Chcete se v češtině zlepšovat?
Sledujte rubriku Tahák na češtinu, v níž se s vámi dělím o ty jevy, se kterými se při opravách textů setkávám nejčastěji.
Nebo mi svěřte svou e-mailovou adresu a já vám vždy na začátku měsíce pošlu zprávu o tom, jaké střípky v Taháku a ostatních rubrikách blogu přibyly.

tahak-pro-reseni-zaludnosti-cestiny
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zobrazit všechny komentáře