Uvozovky

Možná vás to překvapí, ale také psaní uvozovek se řídí Pravidly českého pravopisu. Pravidla vysvětlují, kdy, kde a jak uvozovky použít.

Dnes ale chci psát o tom, jaké uvozovky používat. To pro změnu řeší norma. Konkrétně ČSN 01 6910 (2014) – Úprava dokumentů zpracovaných textovými procesory. Norma je vydaná samostatně, ale také zpracovaná v Internetové jazykové příručce. To jen, kdybyste chtěli vědět víc, než napíšu.

Možná si říkáte, proč se uvozovkami zabývat. Napsat je přece není nic těžkého, jsou na klávesnici, tak je stačí najít.

Jenže na klávesnici, a to i když máte nastavenou českou, české uvozovky nenapíšete. To, co napíšete, jsou tzv. „americké“ uvozovky. Protože mám na webu plugin, který americké uvozovky přepisuje na české, musím sem ukázku dát jako obrázek:

vyznacene-americke-uvozovky

Pokud chcete napsat české uvozovky v dokumentu, prezentaci, tabulce apod., nezbývá vám nic jiného, než použít klávesové zkratky.

  • Pro přední/spodní uvozovky je zkratka levý alt + 0132.
  • Pro zadní/horní uvozovky je zkratka levý alt + 0147.

Správně zvoleným typem uvozovek pozvednete úroveň svých českých textů.

Chcete mít ve svých textech typografii správně, ale nevíte jak na to? Objednejte si korekturu.


Chcete vědět, jak řešit různé záludnosti češtiny? Chcete se v češtině zlepšovat?
Sledujte rubriku Tahák na češtinu, v níž se s vámi dělím o ty jevy, se kterými se při opravách textů setkávám nejčastěji.
Nebo mi svěřte svou e-mailovou adresu a já vám vždy na začátku měsíce pošlu zprávu o tom, jaké střípky v Taháku a ostatních rubrikách blogu přibyly.

tahak-pro-reseni-zaludnosti-cestiny
0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zobrazit všechny komentáře