Kdo píše scénář, kdo navrhuje scénu?

Divadlo. Místo, kam se chodíme odreagovat nebo zamyslet, veselit se nebo smutnit, prožívat osudy druhých.

Asi víte, že než vznikne divadelní hra (nebo film), musí někdo napsat scénář, jiný navrhnout scénu, další navrhnout a vyrobit kostýmy… Prostě, než vznikne divadelní představení, pracuje na jeho přípravě spousta lidí.

A abych odpověděla na otázku v nadpisu: Ten, kdo navrhuje scénu, je scénograf. Ten, kdo píše scénář, je – scenárista. Ano, vidíte dobře. Scenárista s krátkým e.

Je to už dávno, kdy jsem se domnívala, že se píše scénárista, ale když se v jednom z příspěvků pro magazín Fiftyfifty.cz (dnes už archivovaný), se kterým jsem spolupracovala jako korektorka, objevily vedle sebe tvary scénárista i scenárista, zarazila jsem se a začala o tom přemýšlet. Tehdy jsem nic nevymyslela a musela jsem vzít na pomoc Slovník spisovné češtiny. V něm jsem zjistila, že správná je varianta s krátkým e, tedy scenárista.

Proč tomu tak je, jsem se dodnes nedozvěděla. Vím jen, že scénář, scéna, scénograf, scenárista, ale i scenerie (všimněte si, že je také s krátkým) mají společný kořen slova.

A tak nám nezbývá, než si to zapamatovat, stejně, jako si pamatujeme, že se píše téma, ale tematický a tematika (o tom jsem psala tady).


Chcete vědět, jak řešit různé záludnosti češtiny? Chcete se v češtině zlepšovat?
Sledujte rubriku Tahák na češtinu, v níž se s vámi dělím o ty jevy, se kterými se při opravách textů setkávám nejčastěji.
Nebo mi svěřte svou e-mailovou adresu a já vám vždy na začátku měsíce pošlu zprávu o tom, jaké střípky v Taháku a ostatních rubrikách blogu přibyly.

tahak-pro-reseni-zaludnosti-cestiny