I korektor se celý život učí a občas se dozví něco nového. Mně se to stalo zrovna dnes.
V rozhlasovém rozhovoru Adély Gondíkové a Martina Kavky se mluvilo o nových slovech a nových tvarech slov. Paní Gondíková se zmínila mimo jiné o tom, že najednou slýchá lidi kolem sebe říkat, že „uvázli ve výtahu“, zatímco ona zná a používá jen tvar „uvízli ve výtahu“. Jsem na tom podobně, tak jsem se zarazila.
Protože při korekturách velmi často používám Internetovou jazykovou příručku, mám ji v prohlížeči trvale otevřenou. Než abych ztrácela čas domýšlením, jak to vlastně je, nelenila jsem a vyhledala si to.
A hádejte, co jsem zjistila!
Spisovně je správný tvar uváznout, uvíznout je podoba hovorová.
Píšete a chcete mít jistotu, že v textu udržujete stejný styl, ale nevíte, jak na to? Napište si o jazykovou redakci, kontakty najdete tady.
