Podskalská celnice na Výtoni

Tentokrát jsme se s kamarádkou vypravily do Podskalské celnice na Výtoni. Plánovaly jsme to už dlouho. Že jsme si vybraly zrovna den, kdy bylo namrzlo a bylo trochu o strach jít od tramvaje po schodech, ale hodně o strach jít po bočním kopečku, je z jiného soudku. 🙂

Naposledy jsem tu byla ještě dávno před rekonstrukcí, tak jsem byla zvědavá, jak to tu teď vypadá.

Podskalská celnice je jednou z budov Muzea hlavního města Prahy. V minulosti se zde vybíralo clo (nejprve v naturáliích, později v penězích) od vorařů, kteří plavili dřevo do Prahy po vodě.

Expozice je věnovaná Podskalí a lidem od vody.

V části, která se zabývá historií této oblasti, najdete mimo jiné model zaniklého Podskalí a sousedících lokalit. A také informace o všech souvisejících řemeslech – rybářství, ledařství, těžbě písku, dopravě na Vltavě. Další část je o spolku Vltavan, jeho poslání a historii.

Samozřejmě nemůže chybět ani část o vorařích/plavcích a jejich nelehké práci.

Kromě informačních panelů a reálných exponátů je celá výstava doplněna velkým množstvím dobových fotografií.

Chcete si zkusit, jaké to bylo plavit se na voru po Vltavě až ke Svatojánským proudům (dnes zatopeným Štěchovickou přehradou)? I to můžete. Je tu model té části voru, na které bylo uchyceno veslo, propojený s obrazovkou. Na ní vidíte, v jaké části cesty se nacházíte. Mně se nepovedlo dostat se ani za první zatáčku ;).