Jitka Svobodová v GHMP a výstavy v DOXu

Zase jsme se sešly a vydaly se po výstavách. Stihly jsme v posledním týdnu konání retrospektivní výstavu Jitky Svobodové v Městské knihovně. Odpoledne ještě celý DOX, kde probíhá hned několik výstav najednou.

Jitka Svobodová: Za hranou viděného

Možná si pamatujete, že když jsme se na tuhle výstavu vypravily minule, byla zrovna z technických důvodů zavřená. Tentokrát jsme měly štěstí. Ale stihly jsme ji takřka v hodině dvanácté, protože v neděli 20. 8. 2023 končí.

Prostor, který v budově Městské knihovny patří Galerii hlavního města Prahy, se na první pohled nezdá, ale je dost rozlehlý.

Převážně velkorozměrné kresby a prostorové objekty. Často související. Většina vychází z reálných předmětů. Ale jen v náznaku. Když ne tužka, tak jemné barvy. Zase až na výjimky.

Na webu galerie čerstvě vystavený díl podcastu, který se Jitce Svobodové a jejímu dílu věnuje.

DOX

Galerie, kde jsem kdysi viděla skvělou sklářskou výstavu. Byla jedna z prvních mých moderních. Galerie, o které vím, ale často se tam nedostanu. Galerie, kde jsme tentokrát zastihly víc než čtyři výstavy :). A ještě si užily rozmanitost prostoru samotného.

Krištof Kintera: How can I help you?

Pro mě na první pohled dost divočina. Blbinky. Jenže… Chvilka zastavení, přečtení, navnímání. A najednou rezonující hloubka a filozofie. Ale tu si já umím najít leckde, takže se budete muset vypravit na výstavu pro svůj vlastní zážitek a názor ;).

Jan Vytiska: Rituál prokletých srdcí

Tak touhle výstavou jsem jen proběhla. Barevnost vystavených obrazů mě sice přitáhla, ale celkově pro mě byla v prostoru tak divná energie, že jsem tam nedokázala pobýt. Nevím proč. Dokonce ani fotku sem nedokážu dát…

Úhel pohledu

Zato následující, rozsahem asi i menší výstavu, jsem si užila. Upoutal mě už exponát (?) před vstupem. A projít „maskovaným“ prostorem pro mě byl trochu oříšek. Ale aspoň se ty pruhy nehýbaly :).

Andres Serrano: Infamous Beauty

Protože jsme šly od nejvyššího patra, na konec nám zůstala výstava Infamous Beauty. Dvě odlišné části. Propojené. Víc dopadla část Infamous. Reflexe rasové nesnášenlivosti a nerovnosti. Silné. Působivé.
Obě kontrastní, barevně výrazné…


2 názory na “Jitka Svobodová v GHMP a výstavy v DOXu”

  1. Miroslava Klimešová

    Do DOXu zase někdy vyrazíme, tan prostor je skvělý.

Diskuse uzavřena.