Na této výstavě jsem byla dvakrát. Poprvé na sklonku loňského roku při pravidelně nepravidelné schůzce s kamarádkou z vysoké, podruhé teď, na konci února s kolegyní.
V obou případech to bylo zajímavé. A každá ta návštěva byla jiná, protože každou z kamarádek napadaly jiné otázky.
Zkřížení cest s osudem
Červené šňůry od stropu až k zemi. Mezi nimi zavěšené překližkové kostry trupu loděk. Velmi působivé. Prý inspirované Vltavou, která autorku uchvátila při její první návštěvě Prahy (nedivím se).
Spojení Prahy s Evropou a v důsledku s okolním světem, trasa výměn mezi lidmi, kulturami, napříč prostorem i časem. Lodě jako nositelky snů a nadějí.
Velmi působivé, protože ty červené šňůry provázejí návštěvníka už od vchodu z foyer. Místy se jim nedá vyhnout a pak zjistíte, že docela lechtají. A pro citlivější jedince mohou v některých částech výstavy způsobovat zrakový problém trošku podobný stroboskopickému efektu. Ale jinak je to parádní a velký dojem dělají i stíny od nich.


Tichý koncert
Tato část je inspirována situací, kterou Chiharu Shiota zažila v dětství. Po požáru domu v sousedství, na ulici vynesli ohořelý klavír.
Zatímco v předchozí části výstavy jsou šňůry jen spuštěné od stropu, zde jsou navzájem propletené a vytvářejí jakoby stěny.
Když jsme se zeptaly, jak dlouho trvala instalace výstavy, dozvěděly jsme se, že 10 dní – ale pracovalo na ní 30 lidí. Jen jsme se zapomněly zeptat, jestli šlo jen o tuto část, nebo o celou výstavu :).


Mnohočetné reality
Oblečení – druhá kůže. Rozhraní mezi námi a vnějším světem.
Červená a bílá jsou jediné barvy další části výstavy. A opět stíny. Troje šaty jsou bílé, dvoje červené. Všechny objekty červené.


Atmosféru této místnosti daleko lépe než fotky vystihuje video. Všechny objekty se totiž otáčejí kolem svislé osy.
Na noc se pohyb vypíná, jak jsem se dozvěděla, když jsem při druhé návštěvě měla dojem, že rotace je rychlejší, než byla minule, a ptala se na to.
Když stojíte u toho objektu, který se ukazuje v náhledu, může vám za chvíli být docela chladno – při své velikosti a rychlosti otáčení funguje trochu jako větrák :D.
Srdce u vás doma
Tak jako chápe oblečení jako druhou kůži, domov a architekturu vnímá jako naši třetí kůži.
V této části výstavy je až ke stropu dům vytvořený proplétáním vlny podobně, jako stěny v části Tichý koncert. Jen s tím rozdílem, že zde jsou vypletené rámy, které tvoří stěny volně v prostoru.


Výstava Chiharu Shiota: The Unsettled Soul potrvá do 28. 4. 2025, takže pokud vás zaujala, máte šanci ji stihnout. Jen pozor, pro velký zájem byly na vstupenky zavedeny časové sloty, takže je potřeba rezervovat/koupit přes internet předem.